Podsumowanie roku 2022

29.12.2022

Podsumowanie roku 2022

Przez cały rok próbowałem stosować kalendarz. Rozpisując w nim zadania i realizować dzień po dniu. Były w tym przebłyski mojego geniuszu, ale także całkowita ignorancja. Cenię sobie ten prosty sposób na planowanie roku, miesięcy tygodni i samych dni. Bez niego wiele, by się nie wydarzyło. A pewnych sprawach w ogóle bym nie pamiętał.

Nagrywanie kursu

Wystartowałem pełen energii i nadziei po przedsprzedaży mojego kursu o BigPicture EventStorming -> SzkolaEventStormingu.pl. Niestety nie poszło to tak sprawnie, jak rok wcześniej, gdy tworzyłem ModelC4.pl. Tym razem postanowiłem nie montować samodzielnie, lecz skorzystać z pomocy Mikołaja.

Niestety wybuchła wolna co mnie całkowicie zablokowało. Nawet powstałą moja inicjatywa nadania dostępu do kursu w zamian za wsparcie Ukrainy kwotą min 500 zł. I udało się. Trzy osoby skorzystały i wsparły na łączną sumę 2000 zł jedną z wybranych form wsparcia. Więcej znajdziesz na ten temat tutaj: (https://mrdev.pl/pomoc-ukrainie).

Pozbierałem się i wznowiłem nagrywanie, ale nie szło już to tak dobrze. Obecnie brakuje mi kilka godzin, by dokończyć. Mam plan, by zrobić to do końca 2022 roku… Lwia część tego 14 modułowego kursu jest już dostępna. Jednak nie wznawiałem sprzedaży zarówno ModeluC4, jak i EvnetStorming BigPicture. Tym samym nie zarobiłem kokosów i nadal pracuję na kontrakcie B2B.

Zmiana pracy

W tym roku zakończyłem moją lekko ponad 3-letnią karierę w Billennium. Była to ciekawa i fascynująca przygoda. Jednak trzeba ponownie wyjść ze strefy komfortu i ruszyć dalej.

Te trzy lata mocno wpłynęły na moją karierę. Rozwijałem wiele umiejętności. Jednak, by dalej się rozwijać. Trzeba coś zmienić i tak właśnie się stało na jesieni. Nie była to łatwa decyzja. Przed podobną stanąłem rok wcześniej i nie zdecydowałem się na zmianę. Jednak tym razem postanowiłem to zmienić.

Wystąpienia publiczne

Udało się także przeprowadzić warsztat na ES na konferencji TestWarez 2022 w Łodzi i tym samym jako młody tatuś zabrałem mojego synka na pierwszą konferencję ze świata IT.

Rok 2022 przez ojcowanie nie był obfity w wystąpienia publiczne. Kilka prezentacji odbyło się online. Udało się też opowiedzieć o introwertyzmie na konferencji (PyrCaster.pl) w Poznaniu. Oczywiście udałem się z całą rodziną.

Rodzina

Za to od początku lata dość regularnie zabieram synka na basen. Gdzie pod okiem instruktora uczy się kontaktu z wodą. Nie jest to trywialny proceder, zważywszy na to, że mieszkam na tak zwanym zadupiu i na basen mam ok. 80 minut dojazdu. Zabiera mi to sporo czasu. Jednak radość dziecka jest w tej sytuacji wystarczającym motywatorem do kontynuowania.

Uświadomiłem sobie, że wolę spędzać czas z synkiem, zamiast palić godziny przed komputerem…

Azure

Ten rok to też większy kontakt z Azurem i tworzenie komercyjnych rozwiązań z C#. Nadal będę kontynuował pracę oraz próby wykorzystania DDD właśnie w tej chmurowej architekturze przy wsparciu czystej architektury.

Sprzedaż kursów

Co więcej, nie było dużego celu z wyjątkiem kursu w tym roku i planów związanych ze sprzedażą dwóch kursów. Nie udało się, ale wiele przez ten rok się nauczyłem. Inaczej, uświadomiłem sobie jaki kiepski ze mnie handlarz…

Codzienne czytanie

Zawaliłem mój codzienny rytuał czytania książek i wróciłem do niego.

Książka o C4 i EventStormingu

Nie napisałem książki o C4 i EventStormingu jak planowałem. Powstał spis treści i na tym praca autora się zakończyła.

Książki

Zdecydowanie więcej czytam po angielsku i kilka pozycji jest w trakcie, a także sporo ukończyłem.

Więcej książek kupiłem aniżeli przeczytałem…

Nowe książki pojawiły się też w mojej biblioteczce.

Własne projekty

Nieregularnie rozwijam też moje dwa projekty. Pierwszy to platforma kursowa Courser, jaką możesz zobaczyć na courses.mrdev.pl druga to Toko moduł sprzedaży produktów online (moich) z wykorzystaniem Table Storage, ServiceBus, Azure Functions w .NET Core. Uczę się przy tym łączenia EventStormingu, EventModelingu oraz EventSourcingu. Oczywiście szlifuje też DDD.

Na koniec

Spoglądając na ten rok 2022 z perspektywy BigPicture. Można zauważyć, że wszystko jest źle i bardzo negatywnie. Jednak staram się patrzeć na to, jak na lekcję i wyciągać wnioski na przyszłość.

Jest też kilka dowodów na mój rozwój biznesowy i zawodowy.

Zapisz się na listę :)