MrDev

Blog programisty.

Podsumowanie 2017

Podsumowanie 2017 To moje pierwsze podsumowanie, nigdy wcześniej nie analizowałem tego, co się wydarzyło w minionym roku. Tym bardziej nie udostępniałem tych informacji publicznie. Być może warto byłoby podsumować moje wcześniejsze poczynania. Jednak nie nastąpi to teraz.

Co najważniejsze wydarzyło się w tym roku? To zostałem bestialsko wyciągnięty z mojej wilgotnej ciemnej piwniczki przez Macieja przy wsparciu mojej Żony (popychała mnie za tłusty tyłek).

Skutkiem tego był ciąg wydarzeń zapoczątkowany zgłoszeniem do konkursu Daj Się Poznać 2017.

Co gdzie i kiedy wyszło?

Ten rok był bardzo spontaniczny, wiele działań było podejmowanych z marszu, pomimo tego faktu jestem zadowolony z efektów.

Blog

Początek bloga, pierwsze problemy z Wordpresem, i coraz większa niechęć do tego rozwiązania.

Jednak udało się napisać 51 posty w 2017 roku. Nie tylko w ramach konkursu DSP2017 ;).

Rozpocząłem cykl postów na temat Garbage Collector-a oraz mojej nauce Domain-Driven Design.

W postach wykorzystałem głównie zdjęcia, jakie samodzielnie wykonałem w 2017 i wcześniejszych latach. Dzięki temu rozważniej naciskałem spust migawki aparatu:).

Statystyki:

 • 7 147 - odsłon,
 • 2 534 - użytkowników.

Prelekcje

Prelekcje Rok 2017 to także mój debiut na scenie, jednak nie jako gwiazda Disko Polo:) Po raz pierwszy miałem przyjemność/stres występować przed większą grupą ludzi. Przedstawiając tym samym swoją wiedzę bądź niewiedzę.

Można mnie było zobaczyć:

Konferencje

Konferencje W tym roku uczestniczyłem w kilku konferencjach w całej Polsce:

Były to wydarzenia, dzięki którym mogłem spotkać ciekawych ludzi. Zobaczyć interesujące prezentacje. Zdecydowanie to poszerzyło moje horyzonty:).

Rozwój

Poszerzył się znacząco obszar mojej wiedzy, świadomości i osobowości. Spowodowane to jest moją nieustanną chęcią nauki nowych terminów, rozwiązań, technologii, etc.

Uczestniczyłem w trzech devWarsztatach mających swoje miejsce w siedzibie PGS Software Wrocław. Wszystkie warsztaty dotyczyły budowania aplikacji z wykorzystaniem mikro serwisów. Docker + .NET CORE + VS Code + GitHub + DigitalOcean. Prowadzone były przez: Piotra Gankiewicza, Łukasza Pyrzyka oraz Pawła Sawicza.

Odbyłem także szkolenie z pisania Testów Automatycznych. Zorganizowanego przez Macieja Aniserowicza w Warszawie.

Usystematyzowałem proces czytania książek. Dzięki temu przeczytałem kilka interesujących pozycji:

Dodatkowo jestem w trakcie czytania:

Znacznie poszerzyłem moją wiedzę z zakresu:

 • Produktywności,
 • Common Query Responsibility Segregation,
 • Garbage Collector,
 • Clean Code,
 • Docker,
 • .NET CORE,
 • Domain-Driven Design
 • Pisania testów,
 • Windows Presentation Foundation,
 • Reactive Extensions,
 • System kontroli wersji: GIT, Mercurial,
 • Laravel,
 • EventStorming,
 • PHPUnit.

Nieustannie małymi kroczkami rozwijam moją zdolność w zakresie języka angielskiego. Jest to obszar, którego bardzo mi brakuje…

Ten rok to także czas zmiany pracy, po ponad 8 latach pracy w tej samej firmie postanowiłem coś zmienić. Udało mi się to po dość długim czasie. Wynikało to z faktu, iż szukałem pracy w jak największym zakresie zdalnej. Dodatkowym wymaganiem dla mnie była współpraca w charakterze B2B, a także to czy będę mógł się w niej rozwinąć:).

Bieganie

Bieganie Ten rok częściowo zdeterminowany był przez bieganie, razem z Żoną braliśmy udział w wielu zorganizowanych biegach na dystansach 5, 10, 13, 15, 21 km. Biegając w różnych typach biegów: terenowe, górskie, uliczne. Także w różnych warunkach atmosferycznych: deszcz, śnieg, lód, wiatr, palące słońce.

Łącznie licząc z treningami wyszło 331 km. Nie jest to wynik porażający, ale zważywszy na moją ok 40kg nadwagę jestem bardzo zadowolony:).

Po raz pierwszy przebiegliśmy półmaraton, jaki odbył się Kłodzku:). W trakcie okazał się nieco dłuższy niż typowy dystans. Wyniósł prawie 24 km, jako debiutanci nie zmieściliśmy się w wyznaczonym czasie. Niestety nie do końca z naszej winy:). Jednak całe wydarzenie odbieram pozytywnie. Zwłaszcza fakt, iż byliśmy wstanie pokonać wzniesienia, i toczyć się na trasie nieustannie ponad 3h.

Podróże

Podróże Konferencje, na których byłem (razem z Żoną), odbywały się w wielu miejscach Polski. Dochodzą do tego wyjazdu prywatne: do rodziny na Podkarpacie, urlop + bieganie(Mazury, Morze, Góry).

Efektem tego jest sytuacja przebycia ponad 40 tys. km samochodem jako kierowca :). Objeżdżona praktycznie cała polska.

Co nie wyszło?

To pierwszy rok, w którym poważniej podszedłem do planowania swoich działań, zwłaszcza w drugiej jego połowie. Mój debiut w tym obszarze skutkuje wyznaczeniem zbyt dużej ilości celów. Co przełożyło się na słaby odsetek zrealizowanych celów.

Projekt realizowany po godzinach dla klienta z Anglii został błędnie zaplanowany, wyceniony i oszacowany. To skutkuje wieloma problemami z jego realizacją. Z tej sytuacji jestem bardzo niezadowolony. Nauka na przyszłość…

Jest to kolejny rok, gdy niestety nie udało się zrzucić nadwagi. No cóż, walczę dalej:)

Podsumowanie

Cóż zostało rzec, jedynie podziękować. Osobom przyczyniającym się do tego, iż ten rok mogę zaliczyć na plus. Zdecydowanie w tym gronie powinni się znaleźć:

 • Anita Owsiana (mojej żonie) za wsparcie i popychanie do przodu,
 • Maciej Aniserowicz za wyciągnięcie z piwnicy ;) oraz całą działalność, jaką czyni w community,
 • Mikołaj Jakubowski za współpracę i przyjaźń,
 • Mirosław Burnejko oczywiście za vloga, który zawiera masę wartościowej wiedzy,
 • Andrzej Krzywda za wsparcie, SnapTalki o EventStorming-u, DDD i ogólną działalność,
 • Sławomir Sobótka za przekazywanie wiedzy o DDD, inspirowanie.

Pozostałym osobom, z którymi mam styczność poprzez pracę, społeczność, więzy rodzinne, znajomość także dziękuję, za wsparcie i życzliwość.