MrDev

Blog programisty.

Serverless - z czym się je i jak wyciągnąć więcej siana z usług w chmurze.

Serverless - z czym się je i jak wyciągnąć więcej siana z usług w chmurze.
Był czas na monolity, przyszedł czas na mikroserwisy pora jeszcze bardziej zminimalizować, zejść do poziomu wykonywania pojedynczych funkcji, czyli serverless. Osobiście jeszcze nie zetknąłem się praktycznie z tą usługą, nie mniej jednak widziałem dwie prezentacje na konferencji 4D w Warszawie, tym samym temat mnie nieco zainteresował.

PictOgr - mój CQRS -2-

PictOgr - mój CQRS -2-
Po omówieniu komend pora na przejście do zapytań. Ich celem jest odczytywanie danych i z wracanie w odpowiedniej do wymagania formie. Do wykonywania zapytań posłuży szyna zapytań. Dzięki jej zastosowaniu wywołanie zapytania odbywać się może w dowolnym miejscu aplikacji ze wstrzykniętą odpowiednią zależnością.

Architektura cebuli

Architektura cebuli
Rozwarstwienie aplikacji to także większy porządek => większa czytelność => łatwiejsze utrzymanie. Zachęcam do budowania aplikacji w oparciu o cebulkę!

WPF - własny konwerter.

WPF - własny konwerter.
Budując aplikacje na bazie WPFu, mamy do dyspozycji wiele ciekawych możliwości ominięcia pisania tak zwanego kodu „code-behind„. W celu wiązania danych z widokiem wykorzystujemy Bindowanie (łączenie właściwości kontrolek z przypisanym do widoku kontekstem danych DataContext).

PictOgr - mój CQRS -1-

PictOgr - mój CQRS -1-
Zachciało mi się… nauczyć czegoś przydatnego i noweg. Padło na separację operacji pobierania i zmieniania danych. W tym celu pokusiłem się o własną implementację CQRS. Wszystkie komponenty składowe ładowane przez Autofaca w odseparowanym module.

PictOgr - pierwszy kod

PictOgr - pierwszy kod
Już na samym począteczku problemy, musiałem wymienić bibliotekę logów z log4net na NLog, okazało się, iż w moim projekcie opartym na .NET 4.5.2 nie można wykorzystać biblioteki log4net i tyle z nauki.

C#rek - hipopotam cz.3.

C#rek - hipopotam cz.3.
C#rek trochę już obyty z GUJI, rozmyślając o zielonych migdałach, czasem też o programowaniu. Po wielu chwilach doszedł do wniosku, iż programowanie jest to ciężki kawałek chleba, ale warto poświęcić jedną, czy dwie kąpiele błotne na rzecz nauki.

C#rek - hipopotam cz.2.

C#rek - hipopotam cz.2.
Przechadzając się po zielonym, zalesionym bagnie C#rek rozmyślał o robocie, jaką może wykonać przy pomocy tego co się dowiedział. Napotkał też na pewien problem. Ludzie się go boją, uciekają gdy tylko zobaczą wielkiego, strasznego i brzydkiego zielonego stwora.

PictOgr - przygotowanie projektu.

PictOgr - przygotowanie projektu.
Najsam przód trzeba by sobie przygotować projekcik, dlatego raz dwa + nazwa i VS wygenerował mi się WPFik. Następnie fajnie byłoby kontrolować wersje kiedy i jak pasuje kod.

C#rek - hipopotam cz.1.

C#rek - hipopotam cz.1.
Za górami, za lasami żył sobie pewien bardzo dziwny zielony stwór. Miał już dość tej monotonii straszenia ludzi i ciągłego babrania się w błocie. Wieczorami spoglądał na zachód słońca przez zwoje Windowsy. Pewnego wieczoru rozmyślając i bawiąc się woskowiną w uchu postanowił zmienić swoje życie.
16 z 17