EventStorming - co to takiego?

21.02.2019

EventStorming - co to takiego?!

Człowiek zazwyczaj boryka się wieloma problemami. Ciągły rozwój technologiczny wymusza na naszym gatunku równoległy rozwój intelektualny. Tworzymy coraz to bardziej zaawansowane urządzenia/oprogramowanie. Wymyślamy sposoby budowania jak najbardziej odzwierciedlające istotę problemu.

Jesteśmy jenak istotami ludzkimi, popełniamy błędy. To jest element naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku powoływania do życia ambitnych idei. Kilkukrotnie stawałem przed takim problemem, czasem się udawały. Innym razem stawiały mnie na krawędzi załamania nerwowego. A wszystko to wynika z faktu, że nie jesteśmy jasnowidzami, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć (choć wiele próbujemy).

Przez taką sytuację nie kończymy projektów, projektujemy je bardzo źle, następnie znikamy w niewyjaśnionych okolicznościach następnie pojawiając się w innej firmie;). Zostawiamy problemy za sobą. Czy można tego uniknąć, zapewne nie wszystkiego ale można wdrażać mechanizmy niwelujące takie sytuacje.

Wszechświat pełen zdarzeń

EventStorming - co to takiego?! Jeżeli głębiej się zastanowić, to nasz wszechświat składa się ze zdarzeń i reakcji na nie. Wyzwalają one działanie innych aspektów życia. Mógłbym subiektywnie stwierdzić, że to one kontrolują wszystko. To taka reakcja łańcuchowa, najpierw wzbudzone zostaje pierwsze zdarzenie. Kolejne są skutkiem pierwszego, a dokładniej sprawę ujmując akcją jaką podejmujemy reagując na zaistniałe zdarzenie.

Przykładem tutaj może być prosta sprawa. Jazda samochodem:

Wsiadłem do samochodu -> Zapinam pas -> Zapiąłem pas -> Przekręcam kluczyk -> Inicjowanie gotowości samochodu do odpalenia -> Samochód gotowy do odpalenia -> Kluczyki przekręcone na zapłon -> Odpalanie -> Samochód zapalił -> Włączam światła -> Światła włączone -> Wybieram bieg -> itd.

By wykonać taką czynność, musi nastąpić wiele zdarzeń oraz reakcji na nie. To bardzo skomplikowana sekwencja.

Wygląda to mniej więcej tak: Zdarzenie} - reakcja - zdarzenie} - reakcja - zdarzenie} - reakcja

Można podejść do każdego aspektu, życia i zaobserwować występowanie różnych zdarzeń oraz innych elementów składowych pozwalających na ułożenie procesu danej czynności lub sytuacji.

Wydarzył się - przełom

EventStorming - co to takiego?! Skoro zdarzenia są tak bardzo ważne to może warto było by zrobić z tego użytek, odpowiednio opakować wzbogacić i stworzyć sposób na opisywanie procesów jakie występują w pobliżu nas.

Tutaj wkracza Alberto Brandolini z przepisem na pizze ;). Przedstawił światu swój autorski sposób na opisywanie procesów o nazwie EventStorming.

Opracował On technikę modelowania wszystkiego :) przy pomocy banalnych post-it-ów. W prostocie siła i tak właśnie można powiedzieć o EventStorming-u. Jest to potężne narzędzie.

EventStorming pozwala nam wykonać wiele przejść przez model w różnym kontekście:

  • Eksploracja nieznanych obszarów,
  • Szukanie problematycznych miejsc.
  • Dzielenie się wiedzą.
  • Modelowanie bieżącego procesu - odkrywanie jak naprawdę coś działa:).

Dla mnie osobiście to swego rodzaju podróż w przyszłość. Będą w chwili obecnej + kilka h. Można stworzyć prototyp aplikacji i zobaczyć jak będzie się zachowywała. A co ważniejsze zweryfikować pewne ścieżki i przy pomocy mazaka i karteczki szybko i tanio zmienić decyzję.

W procesie projektowania gier stosuje się technikę o nazwie Paper Prototyping gdzie przy pomocy papieru i innych biurowych narzędzi przygotowujemy grę w kilka godzin. Następnie gramy w tą grę, tak jest to takie sztuczne ale pozwala na sprawdzenie pewnych projektowych założeń. Na tej podstawie można podjąć już jakieś decyzje usprawniające i zaoszczędzić dużo $. Technika jest także stosowana w innych dziedzinach np.: projektowaniu interfejsów użytkownika.

Sprawdzanie założeń w czasie implementacji jest bardzo kosztowne. Przy pomocy papieru - tanie.

Szmal, kasa, mamona - jak zwał tak zwał.

EventStorming - co to takiego?! Gdzie jest kasa w tym wszystkim. Przykład projektu który ze względu na nie odpowiednie zaprojektowanie nie został zrealizowany. Załóżmy, że projekt mógłby trwać 1 rok i pracowało nad nim 10 osób. Zespół w trakcie prac odkrywa, że jest pewnie problem który nie został zauważony bazując tylko na dokumentacji i wymaganiach. Problem jest na tyle duży, że wymaga przebudowy istotnej części systemu. Daje to dodatkowe 60 dni pracy zespołu.

Do wyliczeń przyjmijmy, że każdy członek zespołu otrzymuje stawkę 100pln/godzinę.

10 osób * 60 dni * 100pln/godzinę = 480 000 pln.

W sesji EventStorming-owej zakładamy 20 uczestników, każda osoba posiadająca wiedzę na temat rozpoznawanego procesu do tego zespół który implementuje rozwiązanie.

Przeprowadzamy dwie sesje po 4 godziny. W tym czasie zespół modeluje system, konsultuje się między sobą i wykrywa wiele niejasności w stosunku do wymagań i projektu. Konsultacje z klientem, ekspertami i programistami doprowadzają do wyjaśnienia problematycznych obszarów w projekcie.

W trakcie tego procesu istnieje bardzo duża szansa na to, że problem wykryty wyżej w trakcie implementacji został by wykryty. W zasadzie to wykryto by wiele problematycznych miejsc, a dodatkowo stworzony model bardziej odzwierciedlał by to jak faktycznie powinien wyglądać model systemu. A dlaczego? To proste w procesie modelowania uczestniczyło wiele osób, dyskusje, analizy i rozwikłanie różnych obszarów doprowadziły do lepszego zrozumienia projektu i optymalizacji w miejscach, w których wcześniej nie widzieliśmy. Przecież mamy model na papierze, który łatwo było modyfikować. Bo to papier.

Bazując na poprzedniej stawce za godzinę.

20 osób * 8 godzin * 100pln/godzinę = 16 000 pln.

Reasumując jeżeli problem został by wykryty na sesji EventStorming-owej to wówczas można mówić o teoretycznym zaoszczędzeniu 464 tyś. pln. Tak oczywiście to tylko moje wyobrażenia. Jednak mogły by zaistnieć.

Analiza istniejących systemów, tak samo jak i odkrywanie nowych może spowodować odkrycie interesujących miejsc dzięki którym można zoptymalizować aplikację, ulepszyć. Jest całkiem prawdopodobne, że odkrycia i ich eliminacja spowodują oszczędności finansowe.

Myślę, że ten przykład jest przejaskrawiony jednak ukazuje miejsce gdzie skryte są pieniądze. Stosując EventStorming możemy mieć szansę w ominięciu bagna. Skutkiem będzie wykrycie większości problemów jakie napotkali byśmy w trakcie wdrażania już w trakcie sesji EventStorming-owej.

Na koniec

Ja jestem zafascynowany tym tematem, jeżeli też wzbudziłem w Tobie pożądanie lub przynajmniej chęć użycia swojego otwartego umysłu do zwiększenia świadomości na temat EventStorming-u. To zapraszam na moją listę, będę się dzielił na niej informacjami na temat tej nowej włoskiej techniki przygotowywania pizzy.

Ruszyła Szkoła EventStormingu. Zapraszam.

Zapisz się na listę :)