MrDev

Blog programisty.

Delphin Developer

GemuStudio.com Delphin Developer Były takie czasy, gdy nastał czas “Pascala po prostu koduj”. Nauka metodą praktyczną poprzez analizę kodu i walkę z kompilatorem jak powstały niezrozumiałe błędy. Tak to były czasy - dawne czasy. . . .

Lata później moja pierwsza praca jako programista Delphin. Przenoszenie kontrolek klikanie kodowanie. Beginy - endy, podział na funkcje i procedury. Cudowne wskaźniki z daszkiem ^.

Deklaracja zmiennych przy pomocy var ponad ciałem funkcji i metod.

Tak i zwracanie wszystkiego przez result.

Byłbym zapomniał o przypisaniach :=.

Minęło 20 lat od mojej pierwszej styczności z Pascalem, a ja nadal mam styczność z tym językiem i Delphinem nacodzień. Mój Legacy Code sprzed 6 lat, próby unowocześnienia wprowadzania wzorców.

Obecnie to groch z kapustą, pora by już dawno przepisać funkcjonalność na C#. Ale poco skoro zarabia i “małym” kosztem rozbudowywana jest funkcjonalność (przecież nikt w firmie nie liczy długu technologicznego)!.

GemuStudio.com Delphin Developer

Ku przestrodze, dobre praktyki i wzorce od samego początku są potrzebne. Jeżeli ktoś jest w większej mierze samoukiem to tak jak Ja dużo uczy się na błędach (własnych).

A wystarczyło, by ktoś wskazał drogę, przeprowadził za rączkę w odpowiednim czasie. Testy, wzorce projektowe, DRY, SOLID, wzorce architektoniczne, DDD, itd. Gdzieś zawsze był/są po drodze!

GemuStudio.com Delphin Developer

I tak ja z bagażem doświadczeń w programowaniu ponad 20 lat (nie zaczynałem od Pascala). Czuję się niekiedy jak Baby Developer. Jednak ciągle walczą, ze swoją głupotą/nie wiedzą/błędami!

Jako świadek rewolucji informatycznej, jaka ma miejsce, będę mógł z powodzeniem opowiadać wnukom/prawnukom, jak to dawniej się przewijało długopisem kasety magnetofonowe, i wczytywało zapisane na nich programy.:D

Od taki Grandpa Developer.


Daj Się Poznać 2017

Jest to post przygotowany na potrzeby konkursu „Daj Się Poznać 2017” organizowanym przez Macieja Aniserowicza.

Blog https://mrdev.pl
Projekt https://mrdev.pl/pictogr-pomysl
GitHub github.com/krzysztofowsiany/pictogr
Snapchat www.snapchat.com/add/gocom7
Facebook www.facebook.com/PictOgr-1729700930654225
Twitter twitter.com/gemu_gocom
RSS http://mrdev.pl/category/daj-sie-poznac-2017/feed